|
In memoriam dr. Petrich Kroly (1916-2013)
Szeke Klmn 2014.04.18. 20:45
Petrich Kroly a Velencei-t s krnyknek valamint a Velencei-hegysgnek meghatroz s kimelked lepksz kutatja volt. Hossz vtizedeken t kitart s lankadatlan szorgalommal gyjttte a trsg lepkefajait. Hatalmas gyjtemnyt nagy gondossggal lltotta ssze. Munkjban mindig precz s alapos volt. Kivlan ismerte a hazai s fleg a nmet irodalmat, szmos neves specialistval tartotta kapcsolatot. Vizsglatainak eredmnyt tbb tanulmnyban s egy vaskos knyvben foglalta ssze. A kvetkezkben szemlyes jbartja, Szeke Klmn (Szkesfervr) emlkezik mindenki Karcsi bcsijra, akinek emlkt soha nem feledjk el (a szerkeszt).
Petrich Kroly 1916. december 27-n szletett Budapesten. A termszet szeretett az otthoni krnyezetbl, fkppen nagyapjtl s desapjtl rklte. Ugyanis az apa (Petrich Gyula), mint a Calderoni tanszerellt cg agilis munkatrsa, a tanszerszakmnak ldozta egsz lett. Krolyt kisgyerekknt is elvarzsolta a cg ltal forgalmazott csods trpusi lepkk vilga, s mindez lete vgig nagy hatssal volt r. Tanulmnyait a Mrvny utcai elemi iskolban, majd a Werbczi Istvn Gimnziumban folytatta. Sikeres rettsgi utn, 1934-1939 kztt, egyetemi tanulmnyait a Pzmny Pter Tudomnyegyetemen, vegyszet s biolgia szakon vgezte. Gyjtemnye mr ezekben az vekben is volt, de az ugyangy odaveszett a hbors puszttsokban, mint apja 1927-ben alaptott „Petrich Gyula M- s Tanszervllalat” sszes felszerelse.
Kroly, a tiszti kikpzst kveten, a msodik vilghborban, szmos fronton katonskodott. Idszakosan leszereltk 1943-ban, ezrt mdja nylt a doktortus megszerzsre s munkavllalsra az Orszgos Kmiai Intzet Talajtani Osztlyn. Rvid id elteltvel ismt katonai kikpzsre s szolglatra hvtk. Eleinte Egerben, majd Vercn katonskodott, de az ltalnos mozgstst kveten ismt a harcokban tallta magt. Pilisszntn 1944 decemberben orosz fogsgba kerlt. Mint hadifoglyot a gorjanszki bnyba hurcoltk dolgozni, s innen csak 1947 kerlt haza.
Eleinte remnytelen volt az elhelyezkedse, de vgl a Budapesti Vegyimveknl (korbbi nevn Hungria Vegyimvek) sikerlt elhelyezkednie. Itt nvnyvdszer-fejlesztssel foglalkozott nyugdjba vonulsig, 1976-ig.
A hbor utni lepkegyjtshez az 50-es, 60-as vekben, csaldi kirndulsok sorn kapott ismt kedvet. Mindig precz s cltudatos ember volt, ezrt a gyjtst is tgondolt tervek szerint folytatta. A Magyar Termszettudomnyi Mzeum llattani Osztlyn, Kovcs Lajos arra buzdtotta, hogy a Velenceit s a hegysg faunjt kutassa. Elkpzelseivel egybevgott az ajnlat, ezrt az elkvetkez 35 (kzel 40) vben mr csak ebben a trsgben gyjttt. Elmondsa szerint, els alkalommal 1931-ben dikknt jrt a Velencei-hegysgben, lepkt gyjteni. Elkpzelhet, hogy dntst ez az lmny is befolysolta.
A 60-as vek vgn a szkesfehrvri TIT Biolgiai Szakosztly, Prniczky Jzsef ltal vezetet rovartani szakkrben, tbbszr is tallkoztunk vele, mint a velencei trsg gyjtjvel. Kzs gyjtseken ebben az idben nem vettnk rszt vele, meglehetsen magnyos gyjtnek szmtott. Vele kzs gyjtsre csak 1971-tl nylt lehetsgem nhny alkalommal, a Velencei-hegysg Nadap s Lovasberny kztti szakaszn.
Molyokat abban az idben, n mg nem gyjtttem, de csodltam Karcsi bcsit, aki a fnyre jtt legaprbb pldnyt is lvegbe tesskelte. Mint ksbb megtudtam eredetileg is csak a nagylepkket gyjttte, de sajnlta a hasonl rtket kpvisel molylepke anyagot „veszni hagyni”. A molyok gyjtsbe ksbb olyan szinten „belemelegedett”, hogy szmos hazai ritkasgot, st a magyar faunra j fajt is kimutatott a trsgbl. Karcsi bcsi kezdetben egy dong motorkerkpron, ksbb gpkocsival jrta a terepet. Bzishelye az agrdi htvgi hza volt, innen jrt a terepre.
Agrdi kertjben (a Szabadka s Lehel utca sarkn) 16 vig fnycsapdt mkdtetett, melynek anyagt naprakszen feldolgozta. Elmondsa alapjn, a Velencei-hegysgi gyjtst rszben korltozta az a tny, hogy a hegy bels trsgben, a vizsglt idszakban katonai gyakorl- s ltr volt. A terleten gyakran jjel is tartottak l- s harcgyakorlatot, gy a bks gyjt onnan kiszorult. A vizsglt terleten 33 terepponton vgzett rendszeres (vagy alkalmi) gyjtst.
A Folia Entomologica Hungarica-ban t tudomnyos szakcikke jelent meg 1984 s 2001 kztt. Kln emltst rdemel, hogy az utols rsa a Fejr megyei Srvz melletti szikesek lepke-faunisztikai feltrsrl szl. Kivlan ismerte fel a Velencei-t dli partszeglye s a srszentgotai szikes trendszer faunisztikai sszefggst. Ez a fauna humn behatsok miatt rendkvl srlkeny, taln dr. Petrich volt, aki kevsb bolygatottan ismerhette. (Itt jegyezzk meg, hogy desapjrl 1999-ben „A knyv s nevels”, tanknyv-taneszkz rovatban, internetes rsa jelent meg „A magyar tanszerellts szolglatban” cmmel.)
Az 2001-ben megjelent „A velencei tj lepkevilga” cm knyvben (Mezgazdasgi Szaktuds Kiad, Budapest, 305 oldal) azt rja, hogy a trsgbl 630 molylepke s 337 nagylepke fajt mutatott ki. A hazai faunra j, ltala kimutatott fajok szma 16 volt. Fknt ldozatos faunafeltr tevkenysgnek ksznhetjk, hogy a velencei tvidk s hegysg lepke-faunisztikai szempontbl, a legjobban feltrt terletnek szmt haznkban.
Dr. Petrich Kroly 1958 ta tagja volt a Magyar Rovartani Trsasgnak, az elad lseket rendszeresen ltogatta. A trsasg 1995-ben elismersl a „Frivaldszky-emlkplakett” ezst fokozatt adomnyozta neki. Mivel ltsa utbb fokozatosan megromlott, a gyjtst (1992-tl) knytelen volt abbahagyni.
Lepkegyjtemnyt 1997-ben kzcl adomnyknt Koml vrosnak ajndkozta, s az akkori Komli Termszettudomnyi Gyjtemnyben helyeztk el Fazekas Imre gyjtemnyvezet szakmai felgyelete mellett. A gyjtemny anyagt nem bontottk meg, eredeti llapotban van.
Az ids lepkeszakrt gyjtt 90 ves korban a Magyar Rovartani Trsasg s a Magyar Biolgiai Trsasg llattani Szakosztlynak kzsen megrendezett gylsn kszntttk. Megksznve a mltatst hosszasan s rszletesen vlaszolt, ismertetve az lete s gyjttevkenysge szmos epizdjt. Arra nyilvn minden jelenlv emlkszik, hogy zrszavban azt mondta, „ha mg egyszer szletnk, ismt gyjt lennk”.
Dr. Petrich Kroly 2013. oktber 12-n hunyt el, hamvai Budapesten, a Farkasrti temetben lettek elhelyezve.
Szeke Klmn,
Szkesfehrvr
| |